Tipy na výlet okolí

Arboretum Bílá Lhota

Základní informace

Kraj:Olomoucký
Okres:Olomouc
GPS souřadnice:49.709804N, 16.976456E
Kategorie:Arboretum, botanická zahrada
Adresa URL:www.arboretumbilalhota.cz

Arboretum v Bílé Lhotě, které je národní přírodní památka, se rozkládá na jižně orientovaném svahu na ploše necelých 3 ha. Nachází se zde asi 300 různých druhů a kultivarů dřevin, například keřovité tisy v různých barvách a tvarech, túje, smrky, duby, různobarevné buky, cypřišky, javory, borovice, břízy, douglasky a lípy. V arboretu je pěstována i řada vzácných a sbírkových dřevin – například japonské javory, vilíny a magnólie. Stromy jsou seskupeny podle nároků na živiny, půdu, klima atd. V parku jsou zastoupeny dřeviny z jižní Evropy (hlavně z Balkánu) a z Asie (Číny, Koreje, Mandžuska, Japonska a Sibiře), mnoho dřevin pochází i z různých oblastí Severní Ameriky (z Kanady a USA) a z Mexika.

Zakladatel současné podoby parku statkář Quido Riedel sjednotil různé skupiny stromů podle nároků na živiny, půdu, klima atd. Pomyslně rozdělil arboretum do určitých celků, které se nazývaly různými jmény. Původní názvy byly obohaceny o nové, většina starých se však požívá dodnes.

Návštěvníkům nabízí bezbariérový vstup i bezbariérové toalety.

V prostorách arboreta je možno uzavřít občanský i církevní sňatek. Pro pořádání svatebního obřadu si můžete zvolit libovolné místo v areálu arboreta, avšak při jeho výběru je nutné zvážit počet svatebních hostů.

Dřevěná kaple sv. Jana Nepomuckého v Klepáčově

Základní informace

Kraj:Olomoucký
Okres:Šumperk
GPS souřadnice:50.010564N, 17.144192E
Kategorie:Dřevěné kostely a kaple
Adresa URL:drevenekostely.tode.cz/kostely/klepacov.html

Dřevěný roubený kostelík, zasvěcený sv. Janu Nepomuckému, byl postaven v roce 1783. Původně to byla soukromá kaple postavená obcí Klepáčov (u obce Sobotín) na popud klepáčovského rychtáře Antonína Langera.

Kaple je postavena ve svahu na mohutné kamenné zídce, která je až jeden metr vysoká a krytá šindelovou stříškou. Valbová střecha kaple je poměrně vysoká a kryje ji štípaný šindel. Dominantu vytváří oplechovaná barokní věžička s lucernou a cibulí. Kněžiště je zakončeno trojboce, uvnitř je závěr obedněn, další stěny jsou omítnuty vápennou maltou. Plochý strop je prkenný, spáry jsou překryty dřevěnými lištami. Zděná příčka odděluje od prostoru kaple vstupní předsíň, ze které vede vchod do sakristie a také odtud vedou schody na kruchtu. Nosné trámy kruchty jsou vroubeny do bočních stěn kaple a její plocha nad síní a částí prostoru samotné kaple zabírá téměř polovinu půdorysného rozměru celé stavby.

Stavba byla v minulosti ve vážném stavu, v poválečném období byla postupně poškozována, až v 80. letech 20. století skončila totálně zdevastovaná, zejména v interiéru. Zařízení bylo záměrně zničeno, zčásti rozkradeno. Značně poškozenou stavbu zachránila generální oprava na počátku 90. let 20. století, kterou sponzorsky hradila Česká státní pojišťovna.

V současné době je kaple soukromým majetkem pana Josefa Sedlačíka, který je současně majitelem opodál stojícího hotelu Myslivna.

Rozhledna Háj

Základní informace

Kraj:Olomoucký
Okres:Šumperk
GPS souřadnice:49.970659N, 16.933841E
Kategorie:Rozhledny
Adresa URL:www.kctsumperk.cz

Na kopci Háj (631 m), který je vzdálený zhruba 2 km západně od Šumperka, nahradila předchozí stavbu zničenou požárem dřevěná rozhledna zpřístupněná v roce 1996. Rozhledna je vysoká 29 m a vede na ni 133 schodů.

Ze zasklené vyhlídkové plošiny ve výšce 24 m se naskýtá nezapomenutelný výhled na Hanušovickou vrchovinu, Rychlebské hory, Šumperk, Hrubý Jeseník, údolí Desné a Pomoraví nebo Králický Sněžník.

rozhledně vede cesta ze Šumperka po žluté a dále zelené turistické značce nebo z obce Bludov po modré a zelené turistické značce. Vrcholem Háje rovněž prochází místní okruh značený červeným psaníčkem. Na posledním úseku zeleně značené stezky náročné stoupání (převýšení asi 130 m na 0,5 km), pohodlnější je právě využití místního okruhu (delší asi o 0,5 km). Snazší přístup je rovněž možný díky autobusové lince Šumperk – Ruda od zastávky Hrabenov – myslivna.

Rozhledna Háj je otevřena za příznivé viditelnosti, v zimě za dobré pěší dostupnosti. Kontakt: Klub českých turistů Šumperk, klubturistu.sumperk@seznam.cz.

Provozní doba:

leden a únor: so – ne 10.00 až 15:00
březen: so – ne 10.00 až 16.00
duben až červen: so – ne 10:00 až 17:00, 1. a 8. května: 10:00 – 17:00
červenec a srpen: út – ne 10.00 až 17:00
září: so – ne 10.00 až 17:00
říjen: so – ne + 28. října: 10.00 až 16:00
listopad: so – ne 10.00 až 15.00
31. prosince: 10:00 – 15:00.

Rozhledna Brusná

Základní informace

Kraj:Olomoucký
Okres:Šumperk
GPS souřadnice:49.931674N, 16.934517E
Kategorie:Rozhledny

U obce Bludov, která se nachází na jihozápadním okraji Hanušovické pahorkatiny, zhruba 5 km od Šumperka, na kótě Brusná (364 m), byla v roce 2015 zpřístupněna zajímavá turistická rozhledna. Na vyhlídkovou plošinu ve výšce 6 m vede 26 schodů.

Základem vyhlídkové věže jsou 4 nosné sloupy z lepeného smrkového dřeva. V přízemí se nachází menší skladovací prostor pro zajištění různých společenských a turistických akcí. Na horní vyhlídkový ochoz vede pozinkované schodiště. Střecha je nepravidelného tvaru se sedlovým průřezem. Přistavěná zastřešená část má půdorysný tvar podkovy obrácené směrem k obci Bludov.

Z ochozu je panoramatický pohled od Červenohorského sedla přes Praděd až po Kamenec, na druhé straně Olšanská hora, Postřelmov, Zábřeh, výhled směrem k Mohelnici.

Javoříčské jeskyně

Základní informace

Kraj:Olomoucký
Okres:Olomouc
GPS souřadnice:49.670389N, 16.913972E
Kategorie:Jeskyně
Adresa URL:caves.cz/jeskyne/javoricske-jeskyne/

Javoříčské jeskyně se nacházejí na střední Moravě asi 10 km západně od Litovle. Jeskyně se nacházejí v ostrůvku devonských vápenců v masívu vrchu Špraněk (538 m n. m.) jenž je součástí národní přírodní rezervace Špraněk a nachází se jihozápadně od obce Javoříčko.

Podzemní systém Javoříčských jeskyní vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. Tyto jeskyně vynikají mimo velikosti podzemních prostor zejména překrásnou krápníkovou výzdobou, jednou z celkově vůbec nejbohatších v České republice.

Javoříčské jeskyně byly vytvořeny v ostrůvku devonských vápenců a na jejich vývoji se podílel potok Špraněk. Podstatná část jeskyní byla objevena již v roce 1938.

Ohromný systém Javoříčských jeskyní je vytvořen v několika výškových úrovních a do dnešní doby byly objeveny další rozsáhlé části. Jeskynní systém je dlouhý přes 4 km, z toho 800 m je zpřístupněno veřejnosti. Podzemní prostory mají velmi rozmanitou krápníkovou výzdobu od nejjemnějších brček až po několik metrů dlouhé stalaktity, stalagmity a mohutné sintrové kupy. V hojné míře jsou tu také excentrické krápníky rostoucí proti zákonům gravitace. Nelze opomenout ani záclony či sférolitické krápníky.

Javoříčské jeskyně patří také k zatím největšímu známému zimovišti vrápence malého na území České republiky.